Logistyka domostwo,prozdrowotnie Legionella: Dlaczego warto wiedzieć więcej na ten temat i jak się chronić

Legionella: Dlaczego warto wiedzieć więcej na ten temat i jak się chronić

Nie jest to rzadkość, ale większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. Wielu z nas codziennie przebywa w odległości 10-20 stóp od źródła bieżącej wody i nawet się nad tym nie zastanawia. Ale co się dzieje, gdy to samo źródło bieżącej wody jest domem dla mikroorganizmu znanego jako Legionella? Co należy wiedzieć o tej śmiertelnej bakterii i jak się przed nią chronić? Latem klimatyzatory można spotkać wszędzie. Abyśmy mogli się ochłodzić w upalne dni, klimatyzatory pracują niemal przez cały dzień. Bieżące źródła wody są również wszędzie, ponieważ są niezbędne do utrzymania czystości i zdrowia w naszych domach. Co się dzieje, gdy te dwie rzeczy nakładają się na siebie? Oczywiście dochodzi do zakażenia bakterią Legionella. W tym artykule wyjaśniono wszystko, co należy wiedzieć, aby uchronić się przed tym śmiertelnie niebezpiecznym mikroorganizmem, jeśli mieszkasz lub odwiedzasz miejsca, w których jest dużo bieżącej wody i jesteś narażony na kontakt z Legionellą.

Co to jest Legionella?

Bakterie Legionella występują w wielu źródłach słodkiej wody, takich jak jeziora, rzeki, gorące źródła i wieże chłodnicze. Ten szczególny mikroorganizm może wywoływać u osób, które się z nim zetknęły, chorobę zwaną chorobą legionistów. Istnieje ponad 200 różnych gatunków bakterii Legionella, ale tylko kilka z nich jest znanych jako wywołujące chorobę. Bakterie Legionella często występują w środowiskach wodnych, takich jak jeziora i rzeki. Legionellą można się także zarazić, wdychając skażone krople wody lub dotykając skażonych powierzchni. Osoby cierpiące na chorobę legionistów mogą mieć objawy grypopodobne, w tym kaszel, niską gorączkę, bóle mięśni i zmęczenie. Choroba może przejść w poważne stadium, w którym może prowadzić do zapalenia płuc, ostrej niewydolności oddechowej, niewydolności nerek lub zatrzymania akcji serca.

W jaki sposób bakteria Legionella wywołuje chorobę legionistów?

Choroba legionistów jest wywoływana przez wdychanie bakterii znajdujących się w skażonej parze wodnej. Bakteriami Legionelli można zarazić się poprzez kontakt z kurzem lub wdychanie skażonej pary wodnej. Bakterie znajdują się w wielu źródłach wody, w tym w jeziorach i rzekach. Zanieczyszczona woda jest zwykle skutkiem niewłaściwych praktyk higienicznych, a także wadliwego sprzętu, np. nieprawidłowo zaprojektowanych chłodni kominowych. Ryzyko zachorowania na chorobę legionistów jest największe, gdy człowiek jest narażony na kontakt z bakteriami Legionella w miejscach o dużej wilgotności, takich jak prysznice, krany i jacuzzi. Do osób, które są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na chorobę legionistów, należą osoby starsze, z osłabionym układem odpornościowym lub cierpiące na pewne schorzenia.

Oznaki i objawy choroby legionistów

– Kaszel – początkowo kaszel związany z chorobą legionistów jest często łagodny. Może się on jednak nasilić i powodować wydzielanie większej ilości śluzu. W miarę postępu choroby kaszel często staje się trudny do zniesienia. – Ból głowy – bóle głowy są częstym objawem choroby legionistów. Na początku są one często łagodne, ale z czasem mogą się nasilać. – Zmęczenie – pacjent może czuć się zmęczony i osłabiony, nawet jeśli nie jest chory. – Zmiana stanu psychicznego – osoby narażone na chorobę legionistów powinny zwracać uwagę na zmiany stanu psychicznego, takie jak dezorientacja, delirium lub halucynacje.

Jak można zarazić się legionellozą?

Bakterie Legionella można znaleźć w wielu źródłach słodkiej wody, takich jak jeziora, rzeki, gorące źródła i chłodnie kominowe. Jeśli jesteś narażony na kontakt z bakteriami w tych miejscach, możesz zachorować na legionellozę. Czynniki ryzyka zachorowania na legionellozę obejmują: trwającą chorobę, która umożliwia kontakt z bakteriami, palenie tytoniu, długotrwałe lub intensywne narażenie na kontakt z już skażonym źródłem wody oraz przebywanie w środowisku, które jest już skażone, np. w szpitalu lub domu opieki. Bakterie legionelli znajdują się w parze wodnej. Można się nimi zarazić, wdychając bakterie znajdujące się w skażonej parze wodnej. Bakterie legionelli często występują w środowisku wodnym, takim jak jeziora i rzeki. Legionellozą można zarazić się wdychając zanieczyszczoną bakteriami parę wodną.

Porady profilaktyczne: 5 rzeczy, które możesz zrobić już teraz, aby się zabezpieczyć

– Unikaj wdychania pary wodnej z zanieczyszczonych źródeł. Podczas gorących kąpieli używaj pokrywek lub innych środków, aby para wodna nie dostała się do ust. – Pij wodę butelkowaną. Zwracaj uwagę na znak „America’s Best Water”. Oznacza to, że woda została przebadana i spełnia najwyższe standardy jakości. Zwykle woda z kranu nie jest bezpieczna do picia. – Używaj systemu oczyszczającego, który usuwa bakterie, takiego jak Brita® Water Filter. – Często myj ręce mydłem i ciepłą wodą. – Odżywiaj się zdrowo, ograniczaj spożycie cukru. Dieta bogata w cukier jest bezpośrednio związana z występowaniem infekcji.

Related Post